Partnerler Arası Para Yönetimi Nasıl Olmalı?

0
169

Sevgilinizle para konusunu konuşuyor musunuz? Ya da ne sıklıkla ve nasıl bir dürüstlükle konuşuyorsunuz? Yoksa hiç para konusunu partnerinizle konuşmamayı mı seçiyorsunuz?

Aslında toplumumuzda maalesef para konusunu konuşmak çok da kolay değil. Aman ayıp olur, aman maaşını söyleme, aman paranın kölesi olma derken… Aslında hayatımızı kolaylaştıracak bir nimet hakkında ne kadar da kötü konuşuyormuşuz! Siz hiç sizi sevmeyen ve hakkınızda kötü konuşan bir insanın yanında olmak ister misiniz bir düşünün bakalım.

Evet, paradan bahsetmek hiç de kolay değil. Hatta çoğu zaman parayla ilgili endişelerimizi içimize atıp saklama yolunu seçiyoruz. Eğer partnerinizle bir gelecek planlıyorsanız ve hayatınızı ortak yaşıyorsanız unutmayın ki para da aşk kadar önemli. Partnerinizle beraber bir hayat kurmaya başlamaya karar verdiğiniz andan itibaren parayla ilgili tüm her şeyi açık ve net şekilde konuşmalısınız. Harcamalarınıza da ayrıca özen göstermelisiniz.

Peki, para konusunu sevgilimizle nasıl konuşacağız?

Samimi ve gerçekçi olmak inanın her şeyin bütününü oluşturuyor. Geçmişinizde yaşadığınız kaygıları mutlaka dile getirin.

1) Finansal Karkaterinizi Ortaya Koyun:
Birbirinize samimi olun, para karakterlerinizi tanıyın. Herkesin bir para geçmişi ve karakteri var. Öncelikle para karakterinizi tanıyın. Sizin için paranın, borcun ve birikimin ne anlamına geldiğini eşinizle samimiyetle konuşabilirsiniz.

2) Ortak Hedefler Belirleyin:
Ortak hedefleri olan evlilikler daha sağlıklı ve uzun sürer. Eşinizle oturun ve neler istediğinizi konuşun. Yani finansal hedefler belirleyin. Kısa, orta ve uzun dönemli ortak hedeflerinizi liste halinde yazın. Ortak hedef olunca birlik ve beraberlik de olur.

3) İletişimde Açık ve Net Olun:
Para konusunu konuşamıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının geçtiğimiz yıllarda 7 bin hanede yaptığı bir araştırmaya göre esas temel konu parasızlık ve geçim sıkıntısı değil, eşlerin para konusunda iletişim kuramaması. Eşler arasında para tabu olmamalı, eşler bu konuda rahatlıkla konuşabilmeli. Ayda bir bütçe toplantısı yapın. Sadece faturalan değil, diğer harcama İhtiyaçlarını da konuşun.

4) Gizli Borçlar = Aldatma:
Gizli borç stres verir ve bir şekilde ortaya çıkar. Aldatmanın bir türüdür, yani finansal aldatma sayılır. O nedenle eşinizden habersiz borç alıp vermeyin.

5) Ayağınızı Yorganınıza Göre Uzatın:
Bütçenize göre yaşayın. Eşe dosta iyi görünmek için borçlanmayın, daha iyi bir hayat yaşadığınızı göstermek için bütçenizi aşan harcamalar yapmayın. Nasıl hayat ortaksa para konularında da kenetlenmek gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here